بررسی برق شرکت گمک ماکارون

توسعه صنعتی و شكوفایی اقتصادی كشور ، جزء لاینفك یكدیگر خصوصاً در جوامع روبه رشد می باشند كه در اثر تشكیل كارخانجات ، خصوصاً توسعه شبكه تعاون كشور بوجود خواهد آمد جذب نقدینگی در دست مردم از طریق هدایت آن به سمت شركتهای تعاونی تولیدی مهمترین گام در راه خود كفایی یك كشور در حال توسعه می باشد

دسته بندی برق
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 61
حجم فایل 50 کیلو بایت
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

بررسی برق شرکت گمک ماکارون

 

فصل اول

 مقدمه :

توسعه صنعتی و شكوفایی اقتصادی كشور ، جزء لاینفك یكدیگر خصوصاً در جوامع روبه رشد می باشند . كه در اثر تشكیل كارخانجات ، خصوصاً توسعه شبكه تعاون كشور بوجود خواهد آمد .

جذب نقدینگی در دست مردم از طریق هدایت آن به سمت شركتهای تعاونی  تولیدی مهمترین گام در راه خود كفایی یك كشور در حال توسعه می باشد .

 

تاریخچه :

 

شركت تعاونی و تولیدی ماكارونی ساقه با نام تجاری گمك ماكارون درسال 1376 در اداره ثبت شهرستان ایذه به ثبت رسیده است كه مدیریت این شركت پس از دو سال موفق به دریافت مجوز ساخت و ساز گردید و در ابتدای سال 79 كار ساخت و ساز را با مشاركت بانك تجارت شروع كرده و در شهریور ماه سال 1382 به صورت آزمایشی تولید خود را آغاز نموده و هم اكنون وارد چرخه تولید شده و در حال توسعه می باشد

 

هدف از تشكیل این واحد تولیدی ایجاد اشتغال برای جوانان در یك منطقه محروم ، توسعه صنعت كشور در جهت امر خود كفایی ، جذب سرمایه در قالب تشكیل تعاونی و برآورده كردن قسمت كوچكی از نیازهای مصرفی جامعه

شركت تعاونی و تولیدی ساقه (گمك ماكارون ) در ابتدای تأسیس دارای یك خط تولید بوده و هم اكنون با توجه به درخواست نیاز مصرف كنندگان خط تولید به دو عدد رسیده است اكثر كارخانجات تولیدی تازه تأسیس پیشرفت آنان بستگی به گذشت زمان دارد كه هر چه كاركرد كارخانه طولانی تر شود موفقیت آنان از نظر تجاری و اقتصادی بهتر خواهد شد علت آن است كه مارك اجناس تولید شده باید مدت زیادی طول بكشد تا در بین مردم شناخته شود .

 

 

تعداد اعضای شركت :

 

تعداد اعضای شركت 12 نفر می باشند كه شامل مدیر عامل و شامل سهامداران               می باشند

تعداد پرسنل شركت :

تعداد پرسنل شركت 14 نفر می باشند كه عبارتند از : 1 نفر مرد و 13 نفر زن

1 نفر مسئول فنی

1 نفر مسئول آزمایشگاه

3 نفر در قسمت تولید

1 نفر در قسمت برش

4 نفر در قسمت بسته بندی

2 نفر درقسمت پرس

1 نفر در قسمت انبار آرد

1 نفر نگهبان

 

 

فصل دوم

 

فصل دوم :

مراحل تولید ماكارانی :

مرحله اول : قسمت انبار

انبار داری ظرفیت 12 تن آرد  می باشد و نیز شامل یك الك  برقی می باشد  كه این الك برقی  دارای  یك موتور  تك فاز با تعدادی  چرخدنده  می باشد  كه باعث لرزش الك  می شود و وظیفه ان  گرفتن مواد زاید  موجود در ارد می باشد سپس آرد وارد سیلو می شود  و از آنجا به وسیله مارپیچ  هایی كه روی  آن قرار دارد  وارد دستگاه خمیر گیر  می شود .

مرحله دوم  قسمت تولید :

این قسمت شامل یك خمیر گیر می باشد  كه رنگ مخصوص ماكارونی ( بتا كاروتن ) و آرد گرفته شده  از قسمت انبار  را با آبی  كه از طریق یك پمپ كه به صورت اتوماتیك  عمل  می كند  وارد خمیر گیر می شود مخلوط می شود  و به وسیله                مار پیچ  داخل  خمیرگیر  به هم  می خورد . پس از آماده شدن خمیر  از طریق 3 سلیندر  كه توسط 3 موتور  پر قدرت  3 فاز  به چرخش در می آیند  و خمیر تولید شده را به سمت قالب های مخصوص  هدایت می كند  و قبل از خارج شدن  خمیر از قالب ها  به وسیله پمپ واكیوم هوای خمیر گرفته می شود در نتیجه ما كارانی رنگ زرد به خود گرفته و از قالب ها  خارج  می شود  كه پس از خروج از قالب ها ماكارونی توسط یك قیچی برقی در اندازه های یكسان برش داده می شود و آنها را روی نی های مخصوص می ریزند و نی ها را روی چرخ های حامل می گذارند و وقتی چرخ ها پر شد به داخل گرمخانه  می برند قسمت های زائد ماكارونی توسط یك پمپ ( مكش ) كه زیر قیچی برقی قرار دارد به بیرون منتقل می شود .

 

مرحله سوم گرمخانه ها :

 

پس از انتقال ماكارونی به گرمخانه ، فن داخل گرمخانه روشن می شود و وقتی ظرفیت داخل گرمخانه ها تكمیل شد به مدت 48 ساعت ماكارونی داخل گرمخانه می ماند تا با استفاده از هوای گرم خشك شود كه این هوای گرم در قسمت سوخت كد شامل یك مشعل می باشد كه سوخت آن گازئیل آب مو جود در دیگ بخار گرم می شود و آب گرم شده توسط لو له های به اتاق های گرم خانه ها منتقل می شود و تبدیل به بخار می شود تو لید می شود و پس از خوشك شدن ما كارانی یك سالن منتقل می شود تا كاملأ سرد شود .

مر حله چهارم : برش و بسته بندی ماكارانی

پس از سرد شدن ما كارانی ،آنهارا به اتاق برش منتقل می كنند كه درآنجا ماكارونی ها را توسط دستگاه برش به اندازهای  منا سب برش می زنند و پس به سالن بسته بندی منتقل می كنند و ما كارانی هارا به مقدار تعین شدۀ استاندار درون سلفون های مخصوص می ریزند و سپس به قسمت پرسانتقال داده پرس می شوند و آنها را به صورت بسته های 10تای ویا 20 تایی آماده می كنند سپس در سالن مخصوص انبار می شوند وآماده برای انتقال به با زار و مصرف مشتری می باشد

 

فصل سوم

 

فصل سوم

 سیستم برق كارخانه :

 

برق فشار قوی از شبكه به ترانس 3 فاز 100 كیلو وات با جریان 200 آمپر از نوع روغنی وارد می شود . كه این ترانس بروی 2 پایه بتونی از نوع توپر نصب شده است . دلیل استفاده از پایه های بتنی از نوع توپر این است كه این پایه نسبت به پایه های چوبی سنگین تر بوده و از نظر مكانیكی بسیار قوی بوده و عمر طولانی تری دارد . سپس از ترانس 3 فاز و یك نول خارج می شود كه سیم نول آن در درون یك لوله قرار داده  و زمین می شود و 3 سیم فاز آن به قسمت تابلو كنتورها داده می شود . تابلو كنتورها شامل 2 كنتور اكتیو و رآكتیو و 3 فاز می باشند و وظیفه آنها اندازه گیری توان حقیقی مشتركین بر حسب كیلو وات ساعت توسط كنتور اكتیو و اندازه گیری بار آكتیو مصرف كنندگان توسط كنتور آكتیو می باشد .

سپس برق 3 فاز از كنتورها وارد جعبه تقسیم می شود . و در جعبه تقسیم منشعب   می شود سپس انشعابات آن به قسمت های مختلف كارخانه فرستاده می شود .

از جعبه تقسیم یك انشعاب وارد تابلوی برق قسمت انبار می شود . كه این تابلو شامل یك كلید زبانه ای صفر و یك ( 1- 0) می باشد كه برق اصلی همان قسمت را كنترل می كند و شامل 3 عدد فیوز فشنگی می باشد همراه با تعدادی تر مینال خروجی كه می توان برای كاربردهای مختلف از این ترمینالها انشعاب گرفت علاوه بر این از 3 لامپ سیگنال ( رنگی ) استفاده شده كه هر كدام نشان دهنده درستی یك فاز می باشند تا در صورت معیوب و یا ضعیف بودن هر فاز سریعاً وارد عمل شده رفع عیب نمایند.

یك انشعاب از جعبه تقسیم وارد 3 تابلوی اصلی برق كارخانه می شود كه این انشعاب به 3 قسمت تقسیم می شده و وارد تابلوی اصلی تابلوی خازن و تابلوی كنتاكتور اصلی می شود .

1-تابلوی برق اصلی كه برق ورودی را از ترانس 3 فاز می گیرد .

 این تابلو شامل یك كلید 3 فاز كشویی اصلی می باشد كه سر راه مدار قرار دارد . و سر راه هر كدام از سیم های فاز یك فیوز 160آمپری كشابی قرار دارد . این تابلو همچنین شامل آمپر متر ، ولت متر و 3 عدد لامپ سیكنال به رنگ های سبز و زرد و قرمز وجود دارد كه هر كدام نشان دهنده یك فاز از 3 فاز برق می باشند تا درصورت معیوب بودن هر فاز به آسانی عیب را تشخیص داده و آن را رفع نمائیم .

علاوه بر این بروی تابلو كلیدهای اتاقك های گرمخانه كه شمل یك كلید زبانه ای            ( 1- 0) می باشد قرار دارند . كلید قسمت تولید و قیچی برش نیز در این قسمت قرار دارد .

2-تابلوی خازن :

تابلوی خازن شامل یك خازن بزرگ می باشد كه وظیفه آن كمك به اصلاح ضریب قدرت مدار شبكه و جلوگیری از نوسانات برق و جلوگیری از صدمه دیدن وسایل برقی مورد استفاده در كارخانه می باشد و نیز شامل یك كنترل فاز می باشد تا زمانی كه برق نوسان پیدا می كند به طور اتوماتیك برق كل مدار قطع می شود

 

1-            تابلوی كنتاكتور اصلی :

 

این تابلو شامل 2 عدد كنتاكتور 3 فاز قدرت می باشد كه ووظیفه آنها تغییر دادن جهت گردش موتورهای موجود در گرمخانه ها می باشد . این دو كنتاكتور از طریق یك تایمر الكترونیكی فرمان می گیرند . بروی هر موتور یك پروانه (فن ) قرار دارد . برای اینكه ماكارونی ها بهتر خشك شوند هر نیم ساعت یك بار از طریق تایمر الكترونیكی به هر كدام از این كنتاكتور فرمان داده می شود تا جهت گردش موتور عوض شود و در هر بار فرمان 3 دقیقه بین آنها برای خشك شدن موتور حالت STOP گذاشته می شود

علاوه بر این از یك وسیله دیگر به نام كنترل فاز برای حفاظت از این دو كنتاكتور استفاده می كنیم . زیرا این دو كنتاكتور هزینه زیادی داشته لذا لازم است از لحاظ حفاظتی بیشتر مورد توجه قرار گیرد. كنترل فاز از لحاظ ظاهری بسیار شبیه تایمر الكترونیكی بوده ولی از لحاظ كاربرد تفاوت زیادی باهم دارند . وظیفه كنترل فاز قطع مدار در هنگام وجود هر گونه اضافه بار و اتصال كوتاه و یا هر چیزی كه باعث صدمه زدن به مدار برقی می باشد سریعاً عمل كرده و كل برق مدار را قطع می كند .

 

 

برق قسمت تولید :

 

برق از تابلوی اصلی به وسیله یك كابل چهار سیمه ( 3 فاز و یك نول ) گرفته و وارد تابلو گوچكی كه كنار دستگاه تولید قرار گرفته می شود و از تابلو كوچك وارد تابلوی تولید می شود . 3 رشته سیم فاز وارد تابلو تولید می شود كه سر راه هر فاز یك فیوز 120 آمپری كشابی قرار دارد و برق هر رشته فاز تقسیم می شود و سر راه هر انشعاب یك فیوز فشنگی 60آمپری قرار دارد و بعد وارد كنتاكتورهای تابلو می شود . زیر هر كنتاكتور یك بی متا قرار دارد و از بی متال برق گرفته شده و وارد كلید هایی كه روی دستگاه قرار گرفته می شود و در تابلو برق تولید می شود كه قسمتی برای دستگاه قیچی قسمتی برای پمپ و قسمتی برای خمیر دادن كه برق در قسمت خمیر دان به جز كلید روشن و خاموش كردن 2 عدد میكرو سوئیچ نیز قرار گرفته شده برای رعایت ایمنی و تا زمانی كه درهای خمیر دان بسته نشوند خمیر دان روشن نمی شوند .

برق مدار قیچی دستگاه تولید بوسیله 3 عدد فیوز 60 آمپری و یك كنتاكتور و یك بی متال به دینام قیچی می رسد .و برای قیچی كردن ماكارونی های اضافه روی دستگاه تولید یك دینام قرار گرفته كه زمانیكه روشن می شود بوسیله مارپیچی كه به دینام وصل است آرد وارد دستگاه خمیر دان می شود و یك پمپ در دستگاه تولید قرار دارد به نام پمپ وواكیوم كه مدار پمپ واكیوم نیز مانند مدار قیچی می باشد . كار پمپ واكیوم مكیدن هوای خمیر می باشد .

با روشن كردن دستگاه تولید از طریق كلید موجود در تابلو برق تولید دستگاه توسط 3 موتور بزرگ القایی به چرخش درمی آید . با به چرخ در آمدن این موتورها 3 سیلندر كه از طریق یك كوپلینگ ( پیچ و مهره ) كه به سیلندر متصل شده ، سیلندرها را به چرخش در می آورد و همزمان با چرخش سیلندر مخلوط كن خمیر به چرخش در می آید و با درست شدن خمیر ، خمیر از طریق سیلندرها و قالب هایی كه به خمیر شكل می دهند از سه روزنه بیرون می آید كه ماكارونی های تولید شده توسط قیچی برقی برش داده می شود .

برق قسمت گرم خانه :

یك انشعاب از جعبه تقسیم وارد گرمخانه ها می شود . قسمت گرمخانه ها شامل 9 عدد اتاقك می باشد كه هر كدام از این اتاقك ها 2 عدد موتور 3 فاز با قدرت 2 اسب بخار و 1450 دور در دقیقه می باشد . بروی هر موتور یك پروانه بزذگ قرار دارد كه وظیفه آنها به گردش در آوردن هوای گرم درون اتاقك ها برای خشك كردن ماكارونی می باشد . كه این موتور ها علاوه بر حفاظت از طریق تابلوهای برق،خود دارای كلید های مینیاتوری می باشند كه علاوه بر روشن و خاموش كردن موتورها وظیفه حفاظت از آنها را نیز بر عهده دارند .

موتورها درون گرمخانه ها طوری قرار گرفته اند كه جلوی آنها ورقه های فلزی و لوله های بخار قرار دارند و تقریباً مانند رادیات ماشین هستند ولی كار آنها عكس رادیات است و داخل لوله های آب گرم می آید و تبدیل به هوای گرم می شوند . این هوای گرم باید طوری باشد كه ماكارونی ها خمیر نشوند . سپس هوای گرم اضافه باید از گرمخانه ها خارج شود كه این كار از طریق كانال كشی ها و هواكشی های بالا گرمخانه انجام می شوند . برق آن نیز از تابلوی اصلی گرفته شده و به هواكش می رسد و یك كلید سر راه هواكش قرار دارد جهت روش و خاموش كردن هواكش گرمخانه .

برق قسمت برش و بسته بندی و پرس:

 برق این قسمت نیز از تابلو اصلی گرفته می شود و وارد تابلو سالن برش می شود كه شامل یك كلید زبانه ای جهت روشن و خاموش كردن مدار و چند عدد ترمینال آزاد و 3 عدد لامپ سیگنال رنگی جهت عیب یابی قسمت برش شامل یك دستگاه برش باقی می باشد كه از طریق یك كلید 3 فاز غلتكی روشن و خاموش می شود و كار آن بدین صورت است بعد از خشك شدن ها كارونی آنها را در یك جعبة مستطیلی شكل قرار می دهند و بعد از روشن كردن دستگاه آنها را به اندازه های دلخواه برش می دهند.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

جعبه دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *