فایل کامل مدارس دوره صفویه 18 ص 22 صفحه

شما برای دریافت مدارس دوره صفویه 18 ص به سایت ما وارد شده اید.

قبل از اینکه به صفحه دانلود بروید پیشنهاد می کنیم توضیحات مدارس دوره صفویه 18 ص را به دقت بخوانید.

قسمتی از متن و توضیحات فایل:

مدارس دوره صفویه 18 ص

فرمت فایل: docx

تعداد صفحات: 22

حجم فایل: 288 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل:

تحقیق مدارس دوره صفویه

مدرسه ملاعبدالله

در ابتدای بازار قیصریه و در زیر چهارسوی زیبایی كه در دوران صفویه چهارسوی شاه نامیده می شد مدرسه ملاعبدالله قرار دارد. این مدرسه به دستور شاه عباس اول صفوی ساخته شد و به تدریس حاج ملا عبدالله شوشتری كه یكی از روحانیون برجسته آن عهد بود اختصاص یافت.

مدرسه ملاعبدالله در دو طبقه ساخته شده كه در هر دو طبقه حجره های طلاب واقع شده اند. پشت بغل های بالا و پایین مدرسه با تزئینات كاشیكاری معّرق آراسته شده اند. مدرسه ملاعبدالله تاریخ ساخت مشخص ندارد،‌ اما با توجه به نحوه كاشیكاری معرق و منابع و مآخذ موجود قطعاً در زمان شاه عباس اول ساخته شده است.

در ایوان جنوبی مدرسه لوحی از سنگ پارسی نصب شده كه به خط نستعلیق برجسته به تاریخ 1088 هجری قمری نوشته شده است. مفاد این كتیبه حاكی از این است كه شخص نیكوكاری موقوفاتی برای مدرسه تعیین كرده است. كتیبه سر در مدرسه ملاعبدالله نیز به خط ثلث سفید بر كاشی خشت لاجوردی مورخ به سال 1218 هجری قمری است.

در این كتیبه به تعمیراتی اشاره شده است كه در زمان حكمرانی محمدحسین خان صدر اصفهانی بر اصفهان در این مدرسه انجام گرفته است. مدرسه ملاعبدالله درزمان حیات ملاعبدالله از مدارس پر رونق و باشكوه اصفهان بوده كه بسیاری از دانشمندان و روحانیون برجسته اصفهان از آن فارغ التحصیل شده اند.

مدرسه جده بزرگ

در بازار بزرگ اصفهان و در نزدیكی بازار زرگرها دو مدرسه از زمان شاه عباس دوم باقی مانده كه از مدارس بزرگ و باشكوه دوران صفوی است. این دو مدرسه در طول دهها سال حیات خود، دانشمندان و روحانیون برجسته ای را در خود پرورش داده اند. این دو مدرسه به جده بزرگ و جده كوچك معروف هستند.

مدرسه جده بزرگ كه در دو طبقه ساخته شده در بازار اصلی اصفهان واقع است و نهر آبی از میان آن می گذرد. وجه تسمیه آن به این علت است كه جده بزرگ شاه عباس آن را ساخته است. كتیبه ای كه در سر در مدرسه است با خط ثلث با كاشی معرق بر زمینه كاشی لاجوردی است. تاریخ از 1058 هجری قمری و خطاط آن محمدرضا امامی است.

در این كتیبه به نام شاه عباس دوم و جده او اشاره شده است. تزئینات داخل مدرسه جده بزرگ كاشیكاری است. در ضلع شرقی صحن مدرسه لوحه كوچكی است كه با خط نستعلیق مشكی تاریخ تعمیر مدرسه را به سال 1334 ذكر كرده است.

مدرسه جده كوچك

مدرسه جده كوچك در بازار بزرگ اصفهان واقع شده است. این محل به نام (بازار قهوه كاشی‌ها) معروف است. همانگونه كه از نام این مدرسه مشخص می شود جده كوچك شاه عباس دوم بانی آن بوده است. كتیبه بزرگی كه بر یك لوح سنگ مرمر بر دیوار یكی از غرفه های شمالی مدرسه نصب شده است و با خط ثلث برجسته تاریخ 1057 هجری قمری را نشان می دهد بیانگر این مطلب است كه جده شاه عباس دوم به نام (دلارام خانم) بانی ساختمان این مدرسه بوده است. عمارت مدرسه جده كوچك دو طبقه است و حجره ها مخصوص اقامت طلاب علوم دینی است.

پشت بغل های نمای اطراف سر در این ساختمان تزئینات كاشیكاری دارد. كتیبه ای كه به خط ثلث سفید معرق بر زمینه كاشیكاری لاجوردی رنگ به تاریخ 1056 هجری قمری نوشته شده به نام شاه عباس دوم و پدر او شاه صفی اشاره كرده است. این كتیبه را محمدرضا امامی خوشنویس مشهور عصر صفوی نوشته است. مدرسه جده كوچك از مدارس بسیار نفیس اصفهان است كه از مدرسه جده بزرگ مساحت بیشتری دارد.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” مدارس دوره صفویه 18 ص ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – مدارس دوره صفویه 18 ص – با برچسب های زیر مشخص گردیده است:
مدارس دوره صفویه 18 ص;دانلود مدارس دوره صفویه 18 ص;دانلود تحقیق مدارس دوره صفویه 18 ص;دانلود تحقیق در مورد مدارس دوره صفویه 18 ص;مدارس دوره صفویه;دانلود مدارس دوره صفویه;دانلود تحقیق مدارس دوره صفویه;دانلود تحقیق در مورزد مدارس دوره صفویه

جعبه دانلود

برای خرید و دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *