مقاله درباره چگونه یك ساختمان ایمن در برابر زلزله بسازیم

دانلود مقاله درباره چگونه یک ساختمان ایمن در برابر زلزله بسازیم

دسته بندی عمران
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 15
حجم فایل 10 کیلو بایت
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

*مقاله درباره چگونه یك ساختمان ایمن در برابر زلزله بسازیم*


 اگر قصد ساختن یك سرپناه براى خود دارید كافى است مطابق نقشه رعایت ضوابط فنى و استفاده از مصالح مرغوب، آغاز كنید.

این گزارش، این آگاهى را به شما مى دهد كه سریع تر اقدام به جلوگیرى از اشتباهات و خطا هاى فنى مجرى ساختمان كنید و با مطلع كردن مهندس ناظر خود، از بروز دوباره كارى (كه بار مالى زیادى به شما تحمیل مى كند) و همچنین پوشاندن خطا هاى غیرقابل جبران كه مى تواند در آینده صدمات جبران ناپذیرى به ساختمان شما وارد آورد، جلوگیرى كنید.

براى شروع با انواع اسكلت هاى ساختمان آشنا مى شوید، و در ادامه با جزییات فنى و اجرایى آشنا خواهید شد.

–       ساختمان هاى فلزى: در ساخت این نوع ساختمان ها از پروفیل هاى فولادى در ستون و تیر هاى آن استفاده شده است. اجراى سریع، كوچك بودن ابعاد ستون ها (نسبت به حالت بتونى) مقاومت بالاى فولاد در برابر كشش و فشار از جمله مزیت هاى این نوع ساختمان ها به شمار مى رود، در مقابل زنگ زدگى، خوردگى و ضعف در برابر آتش سوزى از جمله معایب آن به شمار مى رود.

–       نصب و اتصال اجزاى تیر، ستون و پل هاى این ساختمان ها به دو طریق جوشكارى و یا پیچ و مهره انجام مى پذیرد. در ایران، اكثر ساختمان هاى مسكونى با اسكلت فلزى به روش جوشكارى نصب مى شود.
– ساختمان هاى بتونى: ساختمان هایى كه اسكلت اصلى آنها از بتون آرمه است را ساختمان بتونى مى نامند. زلزله هاى اخیر نشان داده كه ساختمان هاى بتونى در صورت اجراى صحیح، مقاومت خوبى از خود به نمایش مى گذارد. همچنین مقاومت در برابر آتش سوزى، اجراى سازه هاى خاص، اجراى معمارى در خور توجه و عملكرد بهتر دیوار هاى آجرى با اسكلت بتونى از مزیت هاى این نوع ساختمان ها به شمار مى آید.

–        ساختمان هاى آجرى: مطابق آئین نامه ۲۸۰۰ زلزله ایران، ساختمان هاى با مصالح بنایى حداكثر باید داراى دو طبقه (بدون احتساب زیرزمین) باشند.

 ساختمان هاى خشتى: استفاده از خشت در ساختمان هاى روستایى و شهر هاى كوچك به دلیل شرایط اقلیمى انجام مى پذیرد. در مناطق كویرى كه روز هاى گرم و شب هاى سرد دارد، بهترین روش سرمایشى و گرمایشى خانه ها استفاده از دیوار هاى قطور خشتى است. اما این نوع دیوار ها در برابر زلزله آسیب پذیر بوده و به صورت آوارى مهیب، جان زیادى را مى گیرد. متاسفانه هنوز آئین نامه اى در كشور براى این نوع ساختمان ها تدوین نشده است. به غیر از موارد فوق، ساختمان هاى پیش ساخته، ساختمان هاى چوبى و ساختمان هاى سنگى نیز بر حسب مناطق خاص خود ساخته مى شوند.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

جعبه دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *