مقاله درمورد خون

مقاله درمورد خون

دسته بندی پزشکی
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 16
حجم فایل 21 کیلو بایت
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

*مقاله درمورد خون*


تعداد زیاد

در نمونه خونی را اندازه گیری می كند . نسبت بالای گلبولهای سفید حاكی از وجود عفونت در بدن است . تعداد گلبولهای قرمز مثبت و مقدار هموگلوبین هم اندازه گیری می شود ؛ نسبت پایین آنها نشانه كم خونی { اكمی } است . تمركز ویژه بعدی  بر توانایی آزمونی ها به داخل و خارج كردن سریع حجم زیاری از هوا به داخل ششها قرار دارد . اگر هر كدام از این اندازه گیری غیر طبیعی باشند ، آزمون نباید ادامه پیدا كند . ما معمولاً قد و وزن آزمونی ها ر انیز اندازه گیری می كنیم . یك] [  stadio meter  و یك مجموعه از وسایل اندازه گیری مدرج  قسمتی از تجهیزات استاندارد می باشند . ما یك نمایشگر ضربان قلب را به سینه آزمودنی ها متصل می كنیم . این خیلی مهم است كه شرایط آزمایشگاه را ثابت نگرداریم . در آزمایشگاه فاقد تهویه هوا { تهویه مطبوع } نیاز است از ویایلی مانند نپكد برای جلوگیری از گرمازدگی آزمودنی ها در طول اجرای آزمون استفاده شود . ثبت دمای محیط ، فشار و رطوبت نسبی به طور منظم ضروری است . یك دماسنج اتاقی ، یك فشار سنج یا [ vernier scale ]  و یك هیگرومتر چرخشی (hygrometer )  برای ثبت رطوبت و حباب خشك درجه حرارت مورد نیاز هستند .

 

سئوال 1-2- چرا ما نیاز مند ثبت دما و فشار محیط هستیم ؟ { چرا ما نیاز داریم ، فشار و دمای محیط را ثبت كنیم ؟

 

پروتوكل آزمون { نحوه اجرای آزمون }

حداكثر فشار آزمون باید بر حسب تقاضای جسمانی آزمودنی اعمال شود و آزمون می تواند ادامه پیدا كند یا اینكه متوقف شود . ( شكل 3-1 ) كار اصلی ك توسط هیل انجام شد استفاده از روش غیر متداوم و با تأ كید ب افزایش سرعت دویدن آزمودنیها دور زوین چمن با یك كیسه داگلاس كه به پشت آنه بسته شده بود و با دوره های برگشت به حالت اولیه در بین آنه دوش برجسته برای اموزش اهداف . 5 دقیقه گرم كردن است كه با مراحل تمرینات فزآیند 5 دقیقه ای منداوم دنبال می شوند . مطلعات تحقیقی همچنین از افزایش 3 دقیقه ای و یك آزمون ( پله ) {سربالایی } مداوم استفاده می كنند . ما تمام اطلاعات را در دقیقه آخر هر افزایش، بجز { به استثنای } آزمون  پله جائیكه جمع آدری اطلاعات ادامه پیدا می كند . شروع شدت هی مختلف به سطح آمادگی آزمونی ها بستگی دارد. نقطه پایانی ، خستگی ارادی آزمودنی است . نكته با ارزش این جا است كه انجام پروتكهای مختلف بر نمودار نهایی حداكثر اكسیژن  مصرفی تأثیر دارد . به طور كلی ، دویدن روی ترومیل ارزشهای بالاتر از دوچرخه ارگومتری(كار سنج )  بدست می دهد ، و تست پله كوتاهتر و متداوم ارزش بالاتری از آزمونهای طولاتی تر دارد .

 

ارگومتر ( كارسنج ) [Ergometers]

 

نیاز بعدی چند نوغ ارگو متر است – ery  دارای ریشه یونانی برای كار و   “ Metron”  برای سنجش و اندازه كیری اسن و به طور ساده به معنی اندازه گیری شدت تمرین می باشد  ساده ترین وسیله شامل مجموعهای از گام بردشتن با ارتفاع متفاوت {  درجات متفاوت } و یك مترونوم است ؛ شاید مفید ترین وسیله یك دوچرخ كارسنج باشد زیرا دوچرخه كارسنج انداز گیر توان خروجی را امكان پذیر می سازد { اجازه می دهد } و به طور كلی ایمن تر است ؛ اما به طور فراینده ای استفاده از تردمیل برو میل امكان افزایش سرعت و تغییر شیب { زاویه } عمومیت پیدا می كند .

هر كار سختی نقاط قوت و ضعیف مخصوص به خود را دارد. در گام برداشتن نیاز است كه آزمودنی ریتم گام برداشتن را ثابت نگه دارد ؛ و نگهداری این وضعیت هنگامی كه آزمودنی به آستانه خستگی می رسد آسان نیست . به صورت تئوری توان خروجی را می توان اندازه گیری كرد ؛ وزن { جرم } آزمودنی ضرب در طول گام و تعداد گامها تقسیم بر زمان { تعداد كام × طول گام × وزن آزمودنی = توان } .بنابراین ، در هر گامی كه آزمودنی  ب می دارد باید پاهایش را صاف نگه دارد ؛ و انجام این كار در سرتاسر آزمون مشكل خواهد بود . دوچرخه كار سنج مطمئن ترین است این مشكل است كه شما به یك سیكل بدو ن تحرك سقوط كنید جمع آوری اطلاعات آسان بوده و شما می توانید پایایی و روایی توان خروجی را محاسبه كنید . بزرگترین عیب {‌ضعیف } دوچرخه كار سنج این استن كه ركاب زدن كل توده عضلانی بدن را نمی توند درگیر كند . تلاش جسمانی به طور اصلی گروه عضلات چهار سرران را بشدت درگیر می كند غالباً این موردی است كه قدرت این عضلات موضعی ، بیشتر از عملكرد قبلی ، عروقی ، حداكثر اكسیژن دریافتی را تعیین می كند ترومیل خطر ناكترین وسیله است كه همه آزمودنی ها باید چگونگی راه رفتن و سپس دویدن بر روی آنرا قبل از شروع هر آزمونی بیاموزند . این فرآیندی است كه عادت كردن { خو گرفتن } نامیده می شود . جمع آوری اطلاعات مشكل تر است چون آزمودنی در حال حركت است . ………………..و این رو ؛ دویدن یك عمل طبیعی است ، و كل بدن حركت می كند . كار سنجهای ورزشی ویژه { ویژه ورزشی } برای ارزیابی وضعیت تمرین ورزشكاران نخبه مهمتر هستند ، و ازاین رو ، دوچرخه های برقی { الكتریكی } . و ماشینهای پاروزنی { دستگاههای } از لحاظ تجاری موجود هستند ؛ اما هدف از ساخت قایقهای بادبانی {……} تخته موج سواری و كارسنج هی مشت زنی { بوكس بازی } در همایشهای علمی ورزشی و در ژورنالها ارائه شده است

سئوال 3-1 . چرا كارسنجهای ویژه ورزشی نیاز است ؟  

 

جمع آوری گاز

محاسبه حجم اكسیژن مصرفی  و دی اكسید كربن خارج شده { خروجی } به حجم گازهای تنفس شده بستگی دارد ، و اطمینان به این فرض كه نیتروژن نه تولید و نه مصرف می شود . در یك روش نیاز است كه گازهای دمی و بازدمی از هم جدا شده و پس جمع آوری شوند . یك دستگاه پیستونی یك طرفه به همراه یك دهنی ویك بینی بند [ nose- clip ]  اطمینان از جدا سازی را به وجود آورد . همه اتصالات باید برای جلوگیری از نشت هوا و ورود هوا از جو هوابندی شون و همچنین آزمودنی ها باید برای تمركز بر روی دهنی در جلوگیری از نشت هوا تسویق شوند .

حالا مانیاز داریم كه كسر اكسیژن یا درصدیاز گازهای تنفسی را اندازه گیری كنیم . دقیق تریی روش برای اندازه گیری اكسیژن و دی اكسید كربن ………………؟

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

جعبه دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *