مقاله در مورد دست مصنوعی

مقاله در مورد دست مصنوعی

دسته بندی پزشکی
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 59
حجم فایل 29 کیلو بایت
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

*مقاله در مورد دست مصنوعی*

 

مقدمه

انسان از دیر باز در جستجوی رفع معلولیت خویش بوده است و برای معلولیت عضوهایی مانند دست و پا،قطعات چوب و فلز را برای جایگزینی این اعضا استفاده نموده است.اما بطور مشخص پیشرفت تكنیك طراحی پروتز دست به روش الكتریكی بعد از جنگ جهانی دوم آغاز گردیده است.

فعالیت ساخت اندامهای مصنوعی (Artifitial organs) بیشتر مقارن با جنگهای بزرگ یا بعد آن بوده است كه تعداد زیادی از جوانان قوی و نیرومند در صحنه های نبرد و یا مردم معمولی درزمان بمباران شهرها و یا در حین عمل جراحی دچار قطعی عضو می شوند و نیاز مبرم به اندام مصنوعی پیدا می كنند.

برای یك نوع اولیه، كه به پای چوبی (peg-leg) یا دست چنگكی (Hook Hand) معروف بود، تاریخ 1866 ذكر گردیده است. بعد از جنگ جهانی دوم و با توجه به تعداد زیاد معلولین نوع دیگری از اندام مصنوعی بنام پروتز متصل به كابل cable connected prostheses طراحی وساخته شد كابل موجود در این پروتز به منظور محكم كردن انتهای اندام به سوكت (socket) و همچنین لنگر انداختن كابلهای عمل كننده بكار میرفت.

در معلولین زیربازو (Below-ElbowAmputtes) چرخش شانه سبب كوتاه شدن كابل وباز شدن انتهای وسیله ی چنگكی شكل می شود و در معلولین بالای بازو (Above-1bow Amputees) براساس اینكه مفصل آرنج به وسیله كابل دیگری با حركت بالارفتن شانه قفل شده است باشد با حركت چرخشی شانه می توان دو حركت باز شدن وسیله یا جمع كردن آرنج را انجام داد.

در 1948 R.Ritter یك پروتز مایوالكتریك دست را بنمایش گذاشت تا كارگرانی كه در كارخانه دچار نقض عضو شده اند از آن استفاده كنند ولی استقبالی از این پروتز صورت نگرفت و باید توجه داشت كه مطلوب بودن پروتزهای سنتی دست، در مجموع كم است.

ویتالی (VITALLY) و دستیارانش طی بررسی گزارشی داند كه هفتاد درصد معلولین دست، این پروتزها را نپذیرفته اند این نتیجه شگفت انگیز را می توان چنین توجیه كرد كه فقدان یك دست زندگی انسان را مختل نمی كند ومانع كارایی آن نمی شود البته معلولیت بنحوی سبب محدود شدن به زحمت افتادن وفشار روانی می گردد، اما اگر پروتز فایده قابل توجهی برای معلول نداشته باشد او ترجیح میدهد كه بدون استفاده از ان به زندگی خود ادامه دهد، بخصوص اینكه ا ستفاده از آن برای او مشكل ظاهری و نحوه بكارگیری آن باعث جلب توجه دیگران شود.البته در جهت رسیدن به فایده های بیشتر در دست مصنوعی، پس از توسعه تكنولوژی الكترونیك مسئله استفاده از سیگنالهای مایوالكتریك در كنترل دست مصنوعی مطرح گردید.

تحقیقات اولیه توسط Reltter و در ادامه آن korbinsky در شوروی منجر به ارائه اولین سیستم كنترل مایوالكتریكی با كاربرد كلینیكی گردید واز آن پس تاكنون در كشورهای مختلف جهان از قبیل كانادا- سوئد- یوگسلاوی-ایتالیا-آمریكا –انگلستان به طراحی و اصلاح سیستم كنترل مایوالكتریك در پروتزهای دست پرداختها ند ودر این طراحی ها سیگنال ورودی الكترومایوگرام نقش كنترل كننده ON/OFF را برای راه اندازی موتور محركه پروتز دارد.

در این روش ساده از الگوریتم های شناخته الگو وروش های پیچیده پردازش سیگنال استفاده نمی گردد بلكه از هر محل الكترود برای كنترل تنها یك حركت استفاده می شود.

هم اكنون این روشها بطور موفقیت آمیزی برای طراحی وساخت پروتزهای دست مورد استفاده واقع شده اند. بخصوص در مواردیكه یك یا دو حركت مورد نظر باشد، این پروتزها توسط معلولین بكار گرفته شده اند.

یك پروتز دست مصنوعی برای اینكه بتواند بخوبی و بطور كلینیكی توسط معلولین پذیرفته شود باید دارای خصوصیاتی باشد كه در بسیاری از موارد از نظر تكنولوژی وطراحی با یكدیگر متناقض می باشد برای مثال دست مصنوعی از یك طرف می بایست دارای قیمت و وزن مناسب باشد و حالات زیبایی در آن رعایت گردد و و از یكطرف باید بسادگی قابل كنترل باشد وفرد معلول بایستی بتواند با حداقل خطای ممكن حركت پیش بینی شده را بدون نیاز به تمركز فكری زیاد كه موجب خستگی وی شود، انجام دهد كه معنی پیچیده شدن بیشتر سیستم، گرانی و پرمصرف بودن آن وسنگینی پروتز می باشد.

یك پروتز دست باید حتی المقدور حركات عملكرد آن شبیه دست سالم بوده و نسبت به دستورالعمل های ارسالی از سوی فرد معلول بلادرنگ عمل نماید وبطور كلی یك پروتز دست نه فقط بر مبنای شاخص های مكانیكی بلكه براساس اینكه در مجموع سیستم انسان- ماشین قابل قبول واقع گردد، مورد ارزیابی وقضاوت قرار میگرد.

پیچیدگی عملكرد پروتز دست مصنوعی در قدم اول مستقیما متناسب با مقدارو سطح معلولیت دست می باشد زیرا كه با افزایش سطح معلولیت پروتیز می بایست قادر به انجام توابع حركتی پیچیده تری باشد.

از اولین دستهای ساخته شده تا دستهای نوین امروزی، دو حركت عمده به چشم می خورد:

 


یكی شناخت دست طبیعی و چگونگی عملكرد آن ودیگری كنترل حركت

اولین حركت منجر به ساخت دستهای تكامل یافته تر نظر Epp ,EMG گردید وحركت دوم با توجه به تكنولوژی روز به بهبود كنترل پرداخته است.

با وجود پیشرفت های بسیار در زمینه كنترل دستهای تولید شده امروزی فاقد كنترل كننده های نوین می باشد زیرا:

1-بكارگیری یك زمینه تئوری در كار عملی به ویژه كاربردهای خاص نیاز به افرادی دارد كه در هر دو زمینه آشنایی كافی داشته باشند( نظیر كنترل ومهندسی- پزشكی)

2-دست مدد جو به صورت سیرنتیكی عمل می كند و نظیر ربات حركات آن از قبل تعریف شده نمی باشد. از این رو در كار كنترل علاوه بر محدویت زمانی (به جهت عملكرد بی ورمك) باید قابلیت یادگیری در سیستم وجود داشته باشد تا در طول زمان بكارگیری دست ساده تر باشد

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

جعبه دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *