مقاله رویکرد ویژه به ادبیات داستانی

مقاله رویکرد ویژه به ادبیات داستانی

دسته بندی تاریخ و ادبیات
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 9
حجم فایل 8 کیلو بایت
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

*مقاله رویکرد ویژه به ادبیات داستانی*

 

 

هفته كتاب امسال، با رویكرد ویژه به ادبیات داستانی و در 9 روز برگزار شد. توجه دولت از سال‌های گذشته، به این حوزه چشمگیرتر به نظر می‌رسد.

 

انتصاب معاونت فرهنگی وزیر كنونی فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز وزارت یك مدعی داستان‌نویسی در اوایل كار دولت گذشته، خود به خود توجه دستگاه متولی كشور را به این سمت كشانده است.

 

از طرفی اتفاقات دیگری نیز، چون رشد كمی فعالیت جوایز و جشنواره‌های ادبی و انتشار شمار‌گان بیشتری كتاب در حوزه داستان كوتاه، نمود این واقعیت است كه ادبیات ما رو به سوی رشد دارد.

 

در این باره گفت و گویی با دكتر عباس پژمان- مترجم انجام شده است كه در ادامه می‌آید.

 

سرزمین های  گوناگون، هر كدام به گونه‌ای عصری از شكوفایی ادبیات داستانی‌شان را تجربه كرده‌اند. شما فكر می‌كنید با توجه به توجه مردم، نگاه دولت و… روزهای خوب ادبیات داستانی ما فرا رسیده است؟

 

 ببینید همان طور كه گفتید، معمولاً هر كشور یا زبانی یك دوره‌ شكوفایی ادبیات داستانی داشته است. واقعیت این است كه ما نداشته‌ایم. بنابر این احتمال این كه داشته باشیم خیلی زیاد است. منتها باید شرایطش فراهم شود.

 

و اولین شرطش این است كه وسیله چاپ آثار نویسندگان فراهم شده و به كار نویسنده اهمیت داده بشود. خوشبختانه كارهایی شده و باید بشود و اگر این اتفاقات روی دهد احتمال این كه در سال‌ها و دهه‌های آینده یك دوره شكوفایی در ادبیات داستانی داشته باشیم خیلی زیاد است با توجه به تغییر و تحولاتی كه در یك سال گذشته رخ داد، داستان‌های زیادی چاپ نشد.

 

امیدواریم كه این دوره به سرعت سپری شده و زمینه‌ای فراهم شود كه آثار داستانی هم چاپ شده و هم وسیله توزیع  آن فراهم بشود.

 

فرمودید باید شرایط بهتری برای توزیع و روند اخذ مجوز نشر پیش گرفت و معتقدید كه كندی این روند به ادبیات داستانی و ترجمه ما لطمه می‌زند. فكر می‌كنید چه راه‌كاری وجود دارد؟ دولت به عنوان متولی فرهنگی كشور و مردم و فرهیختگان چه نقشی دارند؟

 

می‌شود توزیع را نیز تا حد زیادی درست كرد و كتاب را در شهرستان‌ها به دست خواننده رساند. در تهران  این اقدام شهرداری- كتابفروشی‌های زنجیره‌ای شهر كتاب- اقدام مهمی است. الان قسمت عمده‌ای از كتاب‌ها را همین كتاب‌فروشی‌ها می‌فروشند.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

جعبه دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *