چگونه توانستم مشكلات دانش آموزم سوگل را درکلاس در درس زبان فارسی برطرف نمایم

چگونه توانستم مشكلات دانش آموزم فاطمه را درکلاس در درس زبان فارسی برطرف نمایم

دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 23
حجم فایل 40 کیلو بایت
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

چکیده

 فاطمه ، دختری باهوش و زرنگ كه در درس دستور زبان فارسی مشكل دارد . و من در اولین روزهای ورود به مدرسه دریافتم كه وی در دروس دیگر  موفق هست و تنها در دستور زبان فارسی مشكل دارد.با تدریس چندین ساله ی خود در مدارس دوره ی متوسطه اول، ضعف زبان و ادبیات فارسی تعدادی از دانش آموزان مرا بر آن داشت كه در مورد این مشكل و علت آن  تحقیقاتی انجام دهم  و بدانم كه علت چیست ؟نمره ی فارسی و دستور زبان فاطمه و پیشرفت وی در این درس نشان می داد كه راه حل ها مطلوب بوده است .میـزان پیشرفت درسی وی در هر جلسه نسبت به جلسـه ی قبل بیشتـر می شد و نمره ی او نسبت به جلسه ی قبل بیشتر می شد.  نمرات  امتحان نوبت دوم نیز كه در خردادماه  گرفته شد نشان گر این نتیجه است ؛ زیرا نمره ی درسی وی در هر سه ماده ی درسی ؛ املا ، انشا و فارسی و دستور 20 بود.

مقدمه

پژوهش باعث تقویت خودیاری، كمك به رشد استعدادهای بالقوه ، بهبود كیفیت ، كمك به تصمیم گیری، افزایش بهره‌وری و كارایی سازمان ، اتخاذ راهبردهای مناسب، ‌حل مشكلات و كار آفرینی می‌شود.هدف اقدام پژوهی نیز پرداختن به مشكلات عملی افراد در وضعیتی است كه در آن نوعی مشكل خاص وجود دارد و افزایش دانش اجتماعی از راه همكاری متقابل توام با احترام و اعتماد در درون یك چارچوب اخلاقی مقبول طرفین است.در واقع این روش یكی از رویكرد های موثر  در تحقیق كیفی است . (منوچهر همایون فر )

 چنان چه معلمی با مسائل و امور مربوط به كار و حرفه و حق زندگی شخصی خود و برخوردی اصولی و علمی داشته باشد و پژوهش را برای حل مشكلات كلاس درس خود موثر و كارساز بداند، دارای بینش علمی و علاقه مند به ارتقای دانش كلاس درس خود است.با معیارهای ویژه راه حل ها را می سنجند و راه حل مناسب را انتخاب می كنند و بعد از اجرای برنامه، فرایند امور را ارزیابی می كنند. در نتیجه موجب ارتقای بینش علمی خود و دانش آموزان می گردند.اینجانب ……  نیز مشكلی را شناسایی كرده و در جهت حل این مشكل اقداماتی انجام داد ه ام . سپس اثرات این اقدام را  مورد بررسی قرار داده ام

بیان مسئله

زبان فارسی ، آیینه فرهنگ و هویت ملی ما ایرانیان است این زبان ، در گذر زمان فراز و نشیب های زیادی را طی کرده ، اما همچنان جاودان مانده است. در دوره های معاصر ، به دلیل گسترش ارتباطات ، پیشرفت های صنعتی و هجوم واژه های بیگانه ، این زبان بیش از هر دوره ی دیگر در معرض خطر قرار گرفته است. یکی از نهادهایی که بیش از حد هر نهاد دیگری می تواند در حفظ زبان فارسی تاثیر گذار باشد ، وزارت آموزش و پرورش است. هر چند که در سال های اخیر ، سازمان تالیف کتاب های درسی ، تلاش های فراوان و مثبتی را در این جهت آغاز کرده ، این کتاب ها به یک باز نگری مجدّد نیاز دارد . نگارنده در این مقاله بر آن است تا بخشی از مشکلات آموزش زبان فارسی در آموزش متوسطه را برشمارد و راه حل هایی را برای رفع آنها ارائه دهد.

آری بشریت به زبان و ادبیات فارسی وام دار است و مدیون و از آن شاكر نیز هست . اما چندی است كه بعضی با این درخت تناور و سایه گستر كه « چرخ نیلوفری را به زیر آورده » نغمه ی ناسازگاری و زمزمه‌ی بی مهری سرداده اند . آن هم نه دشمنان كه دوستان ؛ تیشه ها بــــر‌گرفته ایم و نه بر ریشه ی زبان و ادبیات فارسی بلكه بر بنیاد فرنگ و تمدن خود می زنیم .  یكی از روزنامه نگاران آمریكایی به نام استیو هولگیت در مقاله ای با عنوان « مولوی ، شاعر ایرانی ، آمریكا را تسخیر می كند » از شهرت روز افزون مولانا در آمریكا می نویسد . او می‌گوید : «اشعار مولوی پاسخ گوی نیاز معنوی و روحی آمریكایی هاست ». به راستی چه شده است كه در آمریكا 14 میلیون مثنوی انگلیسی چاپ می شود و بیشترین فروش را در آن جا دارد ؟ ( میرزا خانی ، حسن – پویه ص 64 ) ولی در این سرزمین ساز بی مهری نواخته می شود .

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

جعبه دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *