گزارش كارآموزی رشته بهداشت حرفه ای بررسی مسائل اساسی ایمنی و بهداشت حرفه ای در كارخانه آبشار هنر ماکو

در شروع دوره كارآموزی به مدت یك هفته كامل از تمامی قسمتها به همراه كارشناس مسئوول ایمنی و بهداشت شركت بازدید به عمل آمد و به ترتیب و به طور مرحله به مرحله با تمامی پروسه های تولیدی آشنا شده و در همان قدم اول مشاهده می شد كه تقریبا تمامی كارگاهها با توجه به طبیعت صنعت مشكلات بهداشتی نیز زیاد می باشد

دسته بندی گزارش کارآموزی و کارورزی
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 350
حجم فایل 665 کیلو بایت
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

گزارش كارآموزی رشته بهداشت حرفه ای:  بررسی مسائل اساسی ایمنی و بهداشت حرفه ای در كارخانه آبشار هنر ماکو

 

چكیده مطالب

در بررسی مسائل بهداشت حرفه ای در كارخانه آبشار هنر ماکو كه بیشتر یك كارخانه تولیدی محسوب می شود،نتایج زیر بدست آمد:

1-   در شروع دوره كارآموزی به مدت یك هفته كامل از تمامی قسمتها به همراه كارشناس مسئوول ایمنی و بهداشت شركت بازدید به عمل آمد و به ترتیب و به طور مرحله به مرحله با تمامی پروسه های تولیدی آشنا شده و در همان قدم اول مشاهده می شد كه تقریبا تمامی كارگاهها با توجه به طبیعت صنعت مشكلات بهداشتی نیز زیاد می باشد.

2-   در خصوص اندازه گیری و ارزیابی تراز فشار صوت، نتایج بدست آمده گویای بالا بودن صدا در سالن كه محل اصلی تولید و دستگاه های برش لوله های بلیکا می باشد  و پیشنهاداتی جهت كنترل آن داده شده است.

3-در خصوص روشنایی محیط كار ، اندازه گیری شدت روشنایی در واحدهای انبار ،توزین وبارگیری(روش غیر منظم) صورت پذیرفته است.

 4-درخوص ارزیابی ارتعاش ، اندازه گیری ارتعاش صنعتی ناشی از ماشین آلات به عمل آمده است.

5-در خصوص بررسی عوامل شیمیایی نیز بررسی مواد شیمیایی و تهیه برگه اطلاعات ایمنی مواد(MSDS) دراین شركت صورت پذیرفته و مواد شیمیایی مربوطه به روشهای گوناگون و براساس اهداف متنوع موجود طبقه بندی گردیده اند. 6- دربررسی مسائل مهندسی فاكتورهای انسانی نیز آنتروپومتری 10 كارگر،طراحی كار ایستاده-نشسته، میزكار معمولی و نیز كامپیوتر انجام شده و تعیین A.L(Action Limit) ، تعیین انواع كارهای سبك،متوسط و سنگین و طراحی ابزار كار صورت پذیرفته است. همچنین دربررسی پوسچرهای كاری از روش OWAS استفاده شده است.

11- در برسی اصول ایمنی در محیط كار كه شامل ایمنی عمومی،ماشین آلات،ساختمان،برق،حریق و ایمنی فردی می باشد، نیز به نقش رنگها در صنعت،برنامه آموزش ایمنی،نقش مدیریت ایمنی ، تعیین و معرفی وسایل حفاظت فردی و انبار مواد اولیه وتولیدی صورت پذیرفته است.

12- در مورد بهسازی محیط كار نیز آزمایشات فیزیكو شیمیایی و باكتریولوژیكی از آب آشامیدنی این شركت به عمل آمده است و روشهای تعیین سختی كل و موقت، كلسیم،قلیائیت،PH و میزان كلر باقیمانده به همراه محاسبات لازم آورده شده است . همچنین در خصوص وضعیت دوشها،حمامها،توالتها و آب سرد كنها پرداخته شده است.

مقدمه: 

انسان از آغاز آفرینش به منظور استمرار حیات ، به كار و كوشش مجبور بوده و در این راه سختی های بسیاری را متحمل شده است . امروزه به علت رشد روزافزون جمعیت و مصرف بیش از اندازه و برپایی صنایع بزرگ ، استفاده از انواع ماشین آلات ، تجهیزات ، فرآیندها ، موادشیمیایی و . . . امری گریزناپذیر شده است . صنعتی شدن و تولید فزاینده ، مخاطراتی گوناگون را برای نیروی كار به ارمغان آورده و موجب شده نیروی كار در معرض عوامل زیان آور بسیار قرار گیرد ، عواملی كه جزء جدایی ناپذیر صنعت و تولید به شمار می آیند و همواره تندرستی نیروی كار را تهدید می كنند .

نیروی كار هر كشور ، بویژه كشورهای در حال توسعه ، بخشی پراهمیت از سرمایه ملی دانسته شده و از پایه های توسعه اقتصادی و اجتماعی انگاشته می شود . ازاین رو ، حفاظت از تندرستی نیروی كار و بهسازی محیط كار از اهمیتی شایان توجه برخوردار است . بی گمان ، اقتصادی شكوفا و صنعتی خودكفا بدون داشتن نیروی كار سالم و تندرست امكان پذیر نخواهد بود .

مفهوم كارورزی عبارت از پروراندن و تعلیم است و هدف آن ایجاد مهارت در كار می باشد . باتوجه به اینكه اساسی ترین هدف هر دوره آموزشی تربیت افراد براساس نیازهای كاری است , كارورزی‌به عنوان یك فاكتور تكمیل كننده از اهمیت بسزایی در رسیدن به این هدف برخوردار می‌باشد.

 از جمله مواردی كه در كارورزی , فرد كارورز به آنها آگاهی پیدا می كند عبارت است از :

– ایجاد مهارت تخصصی

– آشنایی با معیارهای سازمانی

– برانگیختن حس خلاقیت

– آشنایی با محیط كار

– آماده شدن جهت پذیرش مسئولیت

باتوجه به این مسئله اهمیت موضوع كارورزی بیشتر نمایان می شود . پیداست كه رسیدن به موارد ذكرشده فوق در گرو تلاش و همت شخص كارورز می باشد .

 

بهداشت حرفه ای و اهمیت آن : 

بی شك نیروی انسانی به عنوان یكی از اركان اصلی تولید نقش مهمی در پیشرفت صنعت و اقتصاد هر جامعه ایفا می كند . دستیابی به توسعه پایدار بدون توجه به این عامل ممكن نخواهد بود

از سوی دیگر در دنیای امروز صنایع و تولید كنندگان برای ورود به بازار جهانی نیازمند دریافت استانداردهای مختلفی می باشند كه حراست از نیروی انسانی از اركان اصلی آنهاست . در این میان بهداشت حرفه ای وظیفه صیانت از این سرمایه بزرگ را عهده دار است .

با نگاهی کوتاه به گذشته ای نچندان دور و مقایسه آن با وضعیت فعلی می توان به اهمیت بهداشت حرفه ای در دنیای امروز بیشتر پی برد :  

در نیمه اول قرن بیستم کارگران معدن آرسنیک و کبالت در اروپای مرکزی بعلت وجود مواد رادیو اکتیو در این معادن در اثر سرطان ریه در جوانی می مردند . در سال 1929 جمعا در این منطقه 323 نفر کارگر معدن وجود داشته که از هر دو نفر یک نفر از سرطان ریه ، از هر سه نفر یک نفر از سل و از هر ده نفر یک نفر از سیلیکوز مرده اند . وضع سایر کارگران در دنیا از این معدنچیان بهتر نبود ، در انگلستان از هر ده نفر که با آسبست کار می کردند بعد از ده سال تنها یک نفر زنده می ماند و همگی آنها قبل‌از سی سالگی فوت شده اند . البته امروزه در سایه خدمات بهداشت حرفه ای این دورانهای سیاه سر آمده است، بااینحال‌هنوزبرای رسیدن به شرایط ایده آل در محیط های کاری تلاش زیادی نیازاست.

طبق آخرین گزارش منتشر شده توسط سازمان ایمنی و بهداشت انگلستان  ) 04/2003HSE: ) به طور متوسط سالیانه 6000 نفر در اثر سرطانهای ناشی از کار جان خود را از دست می دهند . در طی سالهای 2001-2003 در انگلستان سالیانه بالغ بر 23000 نفر بعلت بیماریهای ناشی از کار به پزشک متخصص مراجعه کرده اند که از این تعداد 8000 نفر مشمول دریافت غرامت شده اند . همچنین در طی سال 2002 حدود 2.3 میلیون نفر از بیماریهایی رنج می بردند که گمان می رود از شرایط  کاری گذشته آنها ناشی می شود .

طبق آخرین آمار منتشر شده توسط وزارت كار آمریكا در سال 1998 در كل صنایع خصوصی امریكا در حدود 104 میلیون نفر مشغول به كار بوده ند كه میزان شدت حادثه بین آنها 2/6 بوده (به ازاء هر 100 نفر كارگر ) در روزهای كاری از دست رفته 9/2 می باشد.

همچنین بر طبق گزارش انجمن ملی ایمنی در امریكا در سال 1990 از حوادث شغلی 10400 مورد و تعداد یك میلیون و هفتصد هزار صدمه ناشی از حوادث شغلی منتهی به ناتوانی و بالغ بر 75 میلیون روز كاری از دست رفته اتفاق افتاده است. هزینه های مربوط به اینگونه حوادث كه شامل دستمزد و مراقبت‌های پزشكی،‌بازتوانی، بیمه  و سایر هزینه های غیر مستقیم و مستقیم بوده است بالغ بر 9/4 میلیارد دلار می باشد. بر طبق آمار سال 1375 (فروردین لغایت دی ماه) از كل حوادث ثبت شده، تعداد 138 مورد فوت ناشی از كار و 168 مورد از كارافتادگی ناشی از كار اتفاق افتاده است و همچنین سرانه غرامت نقص عضو در سال 1370 در كشور بالغ بر 247441 ریال و در سال 1375 این میزان 897226 ریال افزایش یافته است كه در نرخ رشد 62/3 درصد برخوردار بوده است. قطعا هزینه پیشگیری از حوادث بسیار کمتر از هزینه های مواجهه با آنهاست .

قانون به عنوان مدافع حقوق شهروندان صاحبان صنایع را موظف به صیانت از نیروی انسانی كرده است. به موجب ماده 85 قانون کار برای صیانت نیروی انسانی و منابع مادی در كشور رعایت دستورالعمل هایی كه از طریق شورای عالی حفاظت فنی (جهت تامین حفاظت فنی ) و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی (جهت جلوگیری از بیماری های حرفه ای و تامین بهداشت كار و كارگر و محیط كار ) تدوین می شود، برای كلیة كارگاه ها ، كارفرمایان ، كارگران و كارآموزان الزامی است .

 كمیته مشترك سازمان بهداشت جهانی (WHO ) و سازمان بین الملی كار (ILO) كه در سال 1953 در ژنو تشكیل شد اهداف بهداشت حرفه ای را به شرح زیر بیان می كند : 

  • تامین حفظ و ارتقاء سلامت جسمانی روانی و اجتماعی كاركنان در هر پیشه ای كه هستند.
  • پیشگیری از بیماری ها و حوادث ناشی از كار .
  • تطبیق كار با انسان و درصورت عدم امكان آن تطبیق انسان با كار .

برای دستیابی به اهداف ذكرشده برنامه هایی به شرح زیر وجود دارد :

  • برنامه های مربوط به بهداشت كار كه شامل بررسی و اندازه گیری عوامل زیان آور در محیط كار و ارائه طرحهای كنترل و بهسازی محیط كار می باشد .
  • برنامه های مربوط به معاینه پزشكی كارگران
  • برنامه های مربوط به حفاظت و ایمنی
  • ایجاد امكانات درمانی و كمكهای اولیه
  • برنامه های مربوط به آموزش بهداشت كارگران
  • برنامه های مربوط به تغزیه كارگران
  • برنامه های مربوط به نوتوانی
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

جعبه دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *